Zdrowie seksualne to dobre samopoczucie

image

Samopoczucie ma istotne znaczenie na zdrowie seksualne

Seks jest jednym z najbardziej integralnych elementów bycia człowiekiem. To jak się rozmnażamy (w przeważającej części), jak się łączymy i jak zanurzamy się w stanach przyjemności i ekstatyczności. 

Seks jest silnym sposobem na pogłębienie zrozumienia siebie i świata wokół siebie, tego jak odnosisz się do innych i uwolnienie się od przeszłych historii i stygmatów.

Seks jest kolejnym narzędziem, które mamy w naszych podróżach dobrego samopoczucia

Merriam-Webster definiuje dobre samopoczucie jako "jakość lub stan dobrego zdrowia, zwłaszcza jako aktywnie poszukiwany cel". Jeśli aktywnie dążymy do poprawy naszego zdrowia i dobrego samopoczucia - dlaczego nie skorzystać z każdego narzędzia, jakie mamy?

Holistyczne seksualne dobre samopoczucie

Często wydaje się, że istnieje przepaść między rozmową na tematy uważane za "zdrowie seksualne", takie jak STI i antykoncepcja, a ideą, że seksualność może być wykorzystana jako kolejny gadżet w pasie tych narzędzi. 

Aby wypełnić lukę pomiędzy tymi rozmowami, należy przesunąć soczewkę, aby postrzegać zdrowie seksualne jako praktykę holistyczną. 

W ramach edukacji seksualnej, formalnej i nieformalnej, musi istnieć przestrzeń dla ludzi, aby czerpać związki pomiędzy przyjemnością, tym, co to znaczy być "bezpiecznym" i jak to wiąże się z ich ogólnym zdrowiem. 

Jeśli chodzi o edukację seksualną, zbyt często nauka o zdrowiu reprodukcyjnym wiąże się z warstwami strachu i wstydu. Młodzi ludzie uczą się obawiać potencjalnych skutków seksu, takich jak STI i ciąża, bez odpowiednich narzędzi, jak poruszać się po nich lub nawet rozmawiać o nich w sposób szczery. 

Podejście do dobrego samopoczucia seksualnego z holistycznego punktu widzenia oznacza zrozumienie ogromnej ilości warstw, które wchodzą w skład czyjejś seksualności i sposobu jej praktykowania.

Oznacza to zrozumienie ich anatomii, a w szczególności narządów rozrodczych, praktyczne informacje na temat chorób przenoszonych drogą płciową pochodzące ze zdezigmatyzowanej soczewki, praktyki, które nie koncentrują się tylko na doświadczeniach heteroseksualnych, kładą nacisk na przyjemność i przyzwolenie, i wiele innych. 

Możliwość prowadzenia tych rozmów w sposób szczery, stwarza przestrzeń dla ludzi, aby zobaczyć, jak wszystkie aspekty ich seksualności łączą się ze sobą, aby stworzyć dobrze poinformowaną i wzmacniającą praktykę seksualną. 

Moc w przyjemności

Moc w przyjemności

Innym krytycznym aspektem rozumienia dobrego samopoczucia seksualnego jest uznanie przyjemności za główną zasadę. 

  • Przyjemność jest prawem człowieka. 
  • Przyjemność jest rewolucyjna. 
  • Przyjemność to moc.

Zbyt często jednak, przyjemność jest ignorowana. 

Ponieważ model edukacji seksualnej oparty na strachu nie pozostawia wiele miejsca na przyjemność. 

Seks przynosi ogromne korzyści dla zdrowia. Zdrowe życie seksualne może pomóc obniżyć ciśnienie krwi, poprawić sen, wzmocnić układ odpornościowy i złagodzić stres. 

Ok, więc seks może dosłownie poprawić twoje zdrowie - jeśli to nie jest to, to nie wiem co to jest. 

Ale nie potrzebujemy kilku badań naukowych, aby zrozumieć, że zasadniczo, aby czuć się najlepiej, musimy doświadczyć przyjemności. Ważne jest więc, aby mieć dostępne narzędzia, dzięki którym można to zrobić, jak na przykład uprawiać seks - ze sobą lub z innymi.

Zdolność do czerpania przyjemności pomaga radzić sobie ze stresem, zdmuchnąć parę i rozbić każdą koleinę, w której możesz się znaleźć. 

Pomyśl o wszystkich korzyściach płynących z zajęć jogi, masaży, wycieczek lub jakichkolwiek narzędzi, które posiadasz. Czy możesz wziąć to zrozumienie i zastosować je w swoim życiu seksualnym?

To jest władza w przyjemności. To jest siła seksu jako narzędzia dobrego samopoczucia

Podkreślenie przyjemności w dobrym samopoczuciu seksualnym oznacza, że nie musi być żadnych rymowanek lub powód do tego, jak i kiedy uprawia się seks, po prostu chęć poczucia się dobrze jest wystarczającym powodem. 

Podkreślanie przyjemności przełamuje nieporadność, stygmatyzację i dyskomfort związany z mówieniem i uczeniem się na tematy związane ze zdrowiem seksualnym. 

Bo jeśli chodzi o zdrowie seksualne, to nie można go rozdzielić. Przyjemność jest tak samo ważna jak bezpieczeństwo. Holistyczne seksualne dobre samopoczucie obejmuje to wszystko i jeszcze więcej.

Autorefleksja

Teraz, gdy masz już jaśniejsze pojęcie, co to znaczy dobre samopoczucie seksualne, czas na odrobinę autorefleksji.

Chwyć swój dziennik i daj sobie trochę miejsca na refleksję nad tymi pytaniami. Możesz je następnie omówić z przyjaciółmi lub partnerem, aby stworzyć dialog wokół trudnych pytań. 

Nawigując po swojej ciągle rozwijającej się podróży seksualnej satysfakcji, warto zadać sobie kilka niesamowitych pytań...

"Co dla mnie znaczy seksualne dobre samopoczucie?"

 "Jak moja seksualność i sposób, w jaki ją wyrażam, wpływa na moje ogólne samopoczucie?"

"Jakie tematy związane ze zdrowiem seksualnym muszę się dowiedzieć więcej?"

"Jakie doświadczenia seksualne chcę mieć?"

"Co jest dla mnie dobre?" 

Bądź szczery, i  bądź dobra dla siebie. Satysfakcja seksualna, to przecież ciągle ewoluująca podróż.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz