Powiększona prostata: Podejście chirurgiczne pozwala zachować funkcje wytryskowe u mężczyzn z BPH

image

Naukowcy opracowali nową metodę chirurgiczną dla mężczyzn z łagodnym przerostem gruczołu krokowego (BPH - powiększona prostata). Metoda ta nosi nazwę prostej prostatektomii z oszczędzeniem cewki moczowej (usRASP), a jednym z jej celów jest umożliwienie mężczyznom wytrysku w sposób, w jaki robili to przed operacją.

Nowe badanie opublikowane w czasopiśmie European Urology opisuje zabieg i jego wyniki w zakresie ejakulacji i funkcji moczu.

Prawdopodobieństwo wystąpienia powiększonej prostaty wzrasta wraz z wiekiem. W takim przypadku tkanka prostaty rozrasta się do wewnątrz, czasami ściskając cewkę moczową, która przechodzi bezpośrednio przez prostatę. W rezultacie u wielu mężczyzn pojawiają się objawy ze strony dolnych dróg moczowych (LUTS), które utrudniają oddawanie moczu.

Niektórzy mężczyźni poddają się operacji usunięcia części dodatkowej tkanki prostaty. Niestety, jednym ze skutków ubocznych operacji jest wytrysk wsteczny. Zazwyczaj nasienie przemieszcza się do przodu z penisa, ale w przypadku wytrysku wstecznego przemieszcza się do tyłu, do pęcherza moczowego.

Podczas gdy wsteczny wytrysk nie jest szkodliwy, niektórzy mężczyźni uważają go za uciążliwy. Sprawia on również, że ojcostwo staje się większym wyzwaniem.

Naukowcy zebrali dane od 92 mężczyzn z BPH i LUTS, którzy przeszli zabieg usRASP i porównali ich wyniki z 92 pacjentami, którzy przeszli tradycyjną operację RASP, bez oszczędzania cewki moczowej. Uczestnicy badania byli obserwowani przez średnio 12 miesięcy.

Około trzy czwarte mężczyzn poddanych usRASP miało normalny wytrysk przed operacją. Spośród nich, 81% miało wytrysk z penisa do przodu w ciągu 12 miesięcy. Innymi słowy, nie mieli oni wytrysku wstecznego.

Mężczyźni zgłaszali podobne funkcjonowanie układu moczowego niezależnie od rodzaju operacji, którą mieli.

Nowa operacja może być wykonywana z pomocą lub bez pomocy robota, powiedzieli autorzy.

"W oparciu o nasze wyniki, technika ta powinna być brana pod uwagę jako opcja przy doradzaniu pacjentom z dużym łagodnym przerostem gruczołu krokowego, którzy są zmotywowani do zachowania wytrysku wstecznego" - podsumowują autorzy.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz