Lek na fibromialgię może pomóc kobietom z prowokowaną vulvodynią

image

Gabapentyna, lek stosowany w leczeniu fibromialgii, może pomóc kobietom cierpiącym na vulvodynię, wynika z nowych badań opublikowanych w American Journal of Obstetrics & Gynecology.

Badanie to było pierwszym, które koncentruje się na gabapentynie w leczeniu vulvodynii, autorzy powiedzieli.

Vulvodynia odnosi się do bólu w sromu, zewnętrznej części narządów płciowych kobiety. Srom chroni wewnętrzne narządy płciowe i obejmuje wargi sromowe większe i mniejsze (czasami nazywane "wargami").

Kobiety cierpiące na vulvodynię często opisują ból jako kłucie, pieczenie lub swędzenie. Może on występować na całym sromie (vulvodynia uogólniona) lub dotyczyć jednego konkretnego obszaru sromu (vulvodynia zlokalizowana).

Kobiety z prowokowaną vulvodynią odczuwają ból, gdy obszar ten jest dotykany. Może to wystąpić podczas aktywności seksualnej, wkładania tamponu, badania miednicy, a nawet podczas długotrwałego siedzenia.

Najczęstszy rodzaj sprowokowanej wulwodynii dotyczy przedsionka - obszaru wokół wejścia do pochwy - i nazywany jest sprowokowaną westybulodynią.

Nic dziwnego, że vulvodynia może utrudniać relacje seksualne.

Naukowcy nie są pewni, co powoduje vulvodynię, a to może utrudniać jej leczenie. Niektórzy eksperci uważają, że może to być spowodowane słabymi mięśniami dna miednicy lub wyjątkowo wrażliwymi nerwami w sromie. Do łagodzenia objawów stosuje się leki doustne i miejscowe, fizykoterapię dna miednicy, blokady nerwów i inne terapie.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz