Seks po ataku serca. Czy to bezpieczne?

image

Marek musiał przyznać, że jego atak serca był zdecydowanie pobudką. Wiedział, że nie dbał o siebie dobrze. I po rozmowie ze swoim lekarzem, był zaangażowany w dokonywanie zmian. Jedzenie w porządku i stosowanie się do planu ćwiczeń lekarza były jego głównymi priorytetami.

Ale nadal był niespokojny. Przerażała go myśl o kolejnym ataku serca. I zastanawiał się, jakie czynności mogą wywołać kolejny. Był w regularnym kontakcie ze swoim lekarzem, ale jedno pytanie zirytowało go, że jest trochę zakłopotany, by zapytać: Co z seksem?

Jego dziewczyna, Anna, też się nad tym zastanawiała. Była z nim teraz delikatna; obaj obawiali się, że cokolwiek zbyt energicznego wyśle go z powrotem na pogotowie. Ale to nie było to samo. Przed jego atakiem serca, ich związek seksualny był intensywny. Każda noc z Anna zdecydowanie podniosła mu tętno - w dobry sposób. Teraz oboje bali się wrócić do dawnych czasów.

Seks po zawale serca

Dobrą wiadomością dla Marka - i dla większości pacjentów z sercem - jest to, że seks po ataku serca jest zazwyczaj bezpieczny. Jednak są jeszcze powody do niepokoju i o tym będziemy rozmawiać dzisiaj. Spójrzmy na kilka powszechnych pytań.

Jak bardzo męczący jest seks?

Eksperci uważają, że seks jest tak samo mozolny jak energiczny spacer lub wchodzenie na dwa piętra schodów.

Po ataku serca, jak szybko mogę znowu uprawiać seks?

Twój kardiolog udzieli Ci najlepszej odpowiedzi na to pytanie i zawsze powinieneś zapytać przed wznowieniem aktywności seksualnej. Lekarz prawdopodobnie przeprowadzi badania, aby sprawdzić, jak dobrze serce reaguje na pewne czynności, takie jak wchodzenie po schodach, chodzenie w określonym tempie, czy jazda na rowerze stacjonarnym.

Niektórzy pacjenci mogą wrócić do uprawiania seksu tydzień później. Inni lekarze zalecają, aby pacjenci czekali od czterech do sześciu tygodni.

Czy seks może wywołać atak serca?

Jest mało prawdopodobne, aby seks wywołał atak serca. W 2015 roku dziennik American College of Cardiology opublikował badanie, w którym zbadano to pytanie. W grupie 536 osób, które miały atak serca, mniej niż 1% miało seks godzinę wcześniej. Prawie 80% pacjentów nie uprawiało seksu przez cały dzień przed atakiem serca.

Jakkolwiek, badanie pokazywał że seks mógł być bardziej prawdopodobny uruchamiać atak serca w pewnych scenariuszach. Seks z partnerem pozamałżeńskim jest jednym z przykładów. Stres związany z niewiernością może być powodem do niepokoju.

Seks po ataku serca

Kiedy powinienem unikać seksu?

Jeśli masz bóle w klatce piersiowej, duszność, lekkomyślność, arytmię (nieregularne bicie serca), niekontrolowane wysokie ciśnienie krwi lub zaawansowaną niewydolność serca, powinieneś zapytać swojego lekarza, czy seks jest dla Ciebie bezpieczny.

Jeśli podczas seksu występują bóle w klatce piersiowej, należy natychmiast przerwać aktywność seksualną. Porozmawiaj ze swoim lekarzem przed ponownym uprawianiem seksu.

Jeśli mój lekarz doradzi mi ograniczenie aktywności seksualnej na jakiś czas, co może zrobić mój partner i ja?

Zahamowanie uprawiania seksu może być frustrujące z powodu ataku serca. Ale to nie znaczy, że ty i twój partner nie możecie być intymni. Nadal możecie się całować, przytulać i dotykać. Spróbujcie zrobić sobie nawzajem zmysłowy masaż lub wziąć razem relaksującą kąpiel.

Twój lekarz może zasugerować, że uprawiasz seks rzadziej lub osłabić jego intensywność. Staraj się nie być rozczarowana. Nie spiesz się i ciesz się pobytem ze swoim partnerem. Rozważ tym razem możliwość spróbowania nowych rzeczy - może nowych pozycji lub seksu oralnego.

Czy naprawdę muszę pytać mojego lekarza?

Tak. Ponownie, twój lekarz jest najlepszą osobą, która doradzi ci w sprawie seksu po ataku serca. Dla wielu osób rozmowa o seksie, zwłaszcza z pracownikiem służby zdrowia, wydaje się zastraszająca i niezręczna. Ale nie pozwól, żeby to cię powstrzymało. Jeśli lekarz wyznacza limity, ważne jest, aby wiedzieć dokładnie, czym one są. A jeśli możesz uprawiać seks bez ograniczeń, możesz czuć się mniej niespokojna, co sprawi, że seks będzie przyjemniejszy zarówno dla ciebie, jak i dla twojego partnera.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz