Czy terapia testosteronem może być kluczem do utraty wagi?

image

Terapia testosteronem może prowadzić do utraty wagi u otyłych mężczyzn z niskim poziomem testosteronu (hipogonadyzm), donoszą naukowcy.

Wyniki ich badań, przedstawione we wrześniu 2020 roku na Europejskim i Międzynarodowym Kongresie Otyłości (ECOICO), sugerują, że terapia testosteronem może być równie skuteczna jak chirurgia bariatryczna dla otyłych pacjentów.

Terapia testosteronem jest zazwyczaj przepisywana mężczyznom, których organizm nie produkuje wystarczającej ilości tego hormonu we własnym zakresie.

W ramach badania zespół badawczy przeanalizował dane zebrane od 773 niemieckich mężczyzn z niskim poziomem testosteronu. Z tej grupy 471 mężczyzn było otyłych.

Wśród otyłych mężczyzn, 276 poddano terapii testosteronowej, otrzymując zastrzyk testosteronu co trzy miesiące. Średnia wieku w grupie otrzymującej testosteron wynosiła 61 lat. Pozostałych 195 mężczyzn (średnia wieku 64 lata) zdecydowało się nie przyjmować testosteronu.

Po przeanalizowaniu 11 lat danych dotyczących tych mężczyzn, naukowcy zauważyli pewne znaczące różnice w utracie wagi.

W tym okresie czasu, mężczyźni biorący testosteron stracił około 20% masy ciała, na średnio. Stracili oni również średnio 13 centymetrów (5,12 cala) obwodu talii i 7,6 punktów wskaźnika masy ciała (BMI).

Mężczyźni, którzy nie przyjmowali testosteronu, w tym samym czasie przybrali na wadze - średnio o 6% masy ciała. Dodali oni średnio 7 cm (2,76 cala) do swojego obwodu talii i średnio 2 punkty do swojego BMI.

Badacze zauważyli również różnice w śmiertelności. Około 8% mężczyzn z grupy przyjmującej testosteron zmarło w okresie badań. W przypadku mężczyzn, którzy nie przyjmowali testosteronu, wskaźnik ten wynosił 32%.

Istniały również znaczące różnice w zdarzeniach sercowo-naczyniowych pomiędzy grupami. Żaden z mężczyzn w grupie testosteronu nie miał ataku serca lub udaru mózgu w okresie badania. Ale ponad jedna czwarta mężczyzn w grupie bez testosteronu miała zawał serca lub udar mózgu.

"Długotrwała terapia testosteronem u mężczyzn z hipogonadyzmem i najcięższą otyłością spowodowała głęboką i trwałą utratę masy ciała w stopniu porównywalnym do tego, jaki osiągnięto dzięki chirurgii metabolicznej (otyłości). Efekty uboczne i powikłania mogą przemawiać na korzyść terapii testosteronem", powiedział główny badacz dr Farid Saad w wywiadzie dla ECOICO Newsletter 2020.

"Uważamy, że terapia testosteronem powinna być omawiana z pacjentami jako alternatywa dla operacji i powinna być rozważana w przypadku pacjentów płci męskiej, którzy nie mogą poddać się operacji" - dodał dr Saad.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz