Około dwóch-trzecich pacjentów z SM ma problemy seksualne

image

Wiele osób ze stwardnieniem rozsianym (SM) boryka się również z problemami natury seksualnej. W rzeczywistości, ostatnie badanie przeprowadzone wśród pacjentów z SM wykazało, że 64% z nich miało problemy seksualne, a dla wielu z nich dysfunkcja seksualna była związana z gorszą niepełnosprawnością i objawami depresji.

W badaniu, opublikowanym zeszłego lata w International Journal of MS Care, wzięło udział 162 pacjentów z SM, którzy wypełnili narzędzie oceny zwane Kwestionariuszem Intymności i Seksualności MS. Średnia wieku uczestników wynosiła 46 lat, a prawie 78% stanowiły kobiety.

SM jest chorobą neurologiczną, która upośledza centralny układ nerwowy, a w szczególności osłonkę mielinową, która chroni komórki nerwowe. Gdy tak się dzieje, wiadomości pomiędzy mózgiem a innymi częściami ciała nie mogą być przekazywane skutecznie lub w całości.

W rezultacie u mężczyzn mogą wystąpić zaburzenia erekcji (ED), ponieważ mózg nie jest w stanie "powiedzieć" penisowi o stymulacji seksualnej i wywołać erekcji. Podobnie, kobiety mogą mieć problemy z nawilżeniem pochwy, jeśli wiadomość, która wyzwala podniecenie jest stracone w procesie.

Zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą zauważyć, że mają mniejsze zainteresowanie seksem, zbyt. A orgazmy mogą stać się trudne do osiągnięcia.

Inne aspekty SM mogą wpływać na funkcje seksualne, jak również. Na przykład, zmęczenie, stres i niepokój mogą prowadzić do trudności seksualnych.

Niestety, pracownicy służby zdrowia nie zawsze rozmawiają o zdrowiu seksualnym ze swoimi pacjentami. Jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji, nie wahaj się mówić o tym głośno. Problemy seksualne można leczyć. W razie potrzeby lekarz może skierować Cię na terapię seksualną.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz