Skutki leczenia raka prostaty mogą utrzymywać się przez 5 lat

image

Nawet 5 lat po leczeniu raka prostaty, niektórzy mężczyźni nadal mają problemy seksualne, moczowe i jelitowe, zgodnie z badaniem stycznia 2020 roku w JAMA Network.

Zakres takich problemów zazwyczaj zależy od rodzaju leczenia. Na przykład, mężczyźni, którzy mają ich gruczołu krokowego usunięte (zabieg chirurgiczny zwany prostatektomii) może mieć zaburzenia erekcji (ED - niezdolność do uzyskania erekcji wystarczająco silne do stosunku) tymczasowo. W przypadku mężczyzn poddanych radioterapii lub terapii pozbawionej androgenów, ED może utrzymywać się dłużej.

W badaniu przeanalizowano 5-letnie wyniki ponad 2 000 mężczyzn, którzy przeżyli raka gruczołu krokowego i wypełniali ankiety w ciągu 5-letniego okresu obserwacji. Badacze dokonali porównań w zależności od rodzaju leczenia.

Stwierdzili, że u mężczyzn z rakiem gruczołu krokowego o korzystnym ryzyku, u których wykonano prostatektomię oszczędzającą nerwy, nietrzymanie moczu było bardziej prawdopodobne 5 lat po leczeniu w porównaniu z mężczyznami, którzy poddali się aktywnej obserwacji (oczekiwanie na pogorszenie objawów przed rozpoczęciem leczenia). Mężczyźni w grupie poddanej prostatektomii częściej mieli również problemy seksualne 3 lata po leczeniu.

U mężczyzn z chorobą o niekorzystnym ryzyku, u których wykonano prostatektomię, funkcje seksualne po 5 latach były gorsze niż u mężczyzn, u których zastosowano terapię pozbawioną androgenów lub radioterapię wiązką zewnętrzną.

Jeśli rozważasz opcje leczenia raka gruczołu krokowego, proszę nie wahać się zapytać swojego zespołu onkologicznego o możliwości uzyskania wyników w Pana konkretnej sytuacji.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz