Kobiety, które przeżyły raka i problemy ze zdrowiem seksualnym

image

Seks po przeżyciu raka

Jeśli jesteś kobietą, która przechodzi leczenie raka, prawdopodobnie musiałaś dostosować się do wielu zmian w swoim życiu. Mogłaś również zaobserwować dramatyczne zmiany w swoim życiu seksualnym - zmiany, na które być może nie byłaś przygotowana.

Może nie jesteś w stanie uprawiać seksu tak, jak kiedyś. Być może doświadczasz zmian hormonalnych, które mają wpływ na Twój poziom pożądania. Może czujesz się zdezorientowana co do swojego partnera lub związku. Albo może martwisz się o rozpoczęcie nowego związku po leczeniu raka.

Bez względu na to, czego doświadczasz, to normalne, że martwisz się o swoje życie seksualne. Twoja seksualność jest częścią tego, kim jesteś. Dzisiaj przyjrzymy się niektórym problemom, z którymi borykają się kobiety, które przeżyły raka, i niektórym strategiom radzenia sobie z nimi.

Fizyczne wyzwania

  • Zmiany hormonalne. Dla niektórych kobiet leczenie raka powoduje menopauzę, czas, w którym jajniki kobiety przestają produkować jaja, a miesiączka ustaje. Wraz z menopauzą dochodzi do obniżenia poziomu dwóch hormonów, estrogenów i androgenów. Estrogen pomaga przygotować pochwę do seksu, wydłużając ją, poszerzając i smarując. Androgen wpływa na twój popęd seksualny. Po menopauzie, te zmiany hormonalne mogą powodować suchość pochwy i szczelność lub utratę pożądania. Porozmawiaj z lekarzem, jeśli masz jakiekolwiek problemy. Na suchość, można spróbować wody na bazie smarów, pochwy moisturizer lub hormonów pochwy. W przypadku utraty pożądania, lekarz może przepisać małe dawki androgenów. Ból. Ból podczas seksu jest powszechny dla wielu kobiet. Suchość pochwy i szczelność lub zmiany w narządach płciowych z leczenia raka są częste przyczyny. Pamiętaj, aby omówić wszelkie bóle seksualne z lekarzem. On lub ona może dać porady dostosowane do Ciebie. Porozmawiaj ze swoim partnerem o tym, co robi i nie działa dla Ciebie. Być może będziesz musiał odkryć nowe sposoby dotykania się lub wypróbować nowe pozycje i techniki, aby uczynić to doświadczenie przyjemnym dla Ciebie. Staraj się być cierpliwy i otwarty.
  • Zmęczenie. Rak piersi i jego leczenie mogą być wyczerpujące. Możesz po prostu czuć się zbyt zmęczona na seks. Spróbuj zaplanować intymność na czas, kiedy masz więcej energii, np. wcześnie rano lub po południu.

Wyzwania emocjonalne

Wiele kobiet obawia się zmian wynikających z leczenia nowotworów i tego, jak będą one postrzegane przez innych.

  • Wizerunek ciała. Twoje ciało może wyglądać inaczej niż podczas leczenia raka. Utrata piersi lub włosów, blizny po operacji, zmiany wagi - to wszystko może sprawić, że poczujesz się mniej atrakcyjna. Możesz obawiać się, że te zmiany wyłączą Twojego partnera. Niektóre kobiety czują się lepiej, gdy podkreślają to, co pozytywne. Możesz spróbować nowego stylu ubrania lub makijażu, aby dać Ci impuls. Niektóre kobiety noszą protezę piersi lub wypróbowują różne sposoby pielęgnacji skóry. Nie zapominaj, że zdrowe odżywianie i ćwiczenia fizyczne mogą również poprawić Twoje samopoczucie! Pamiętaj też, że wciąż jesteś sobą, piękna w środku i na zewnątrz. Jak mówi National Cancer Institute: "Spróbuj rozpoznać, że jesteś czymś więcej niż tylko swoim rakiem. Wiedz, że jesteś wart - niezależnie od tego, jak wyglądasz i co się z tobą dzieje w życiu".
  • Randki. Rozpoczynanie nowych związków może być zabawne i ekscytujące, ale kobiety w trakcie leczenia raka mogą czuć się tym zaniepokojone. Kiedy powinieneś powiedzieć swojemu partnerowi o swoim raku? Jak on lub ona zareaguje? Możesz zacząć od tego, że będziesz po prostu cieszyć się czasem z przyjaciółmi i rodziną. Weź udział w zajęciach, które ci się podobają lub spróbuj nowych. Być może nie spotkasz nowego partnera, ale to wzmocni twój duch i pewność siebie. Kiedy już poznasz kogoś nowego, ciesz się tym doświadczeniem. Kiedy związek staje się bardziej poważny i kiedy czujesz, że ufasz danej osobie, możesz wprowadzić temat raka. Spróbuj przećwiczyć to co powiesz z dobrym przyjacielem i poproś o informację zwrotną. Pomyśl również o wielu sposobach, w jaki dana osoba może zareagować i jak sobie z nimi poradzisz. Nie zakładaj, że osoba ta cię odrzuci. Jeśli związek ma solidne podstawy z troską i zaufaniem, osoba prawdopodobnie będzie chciała być z tobą, z rakiem lub nie.

Inne obawy

  • Czy to w porządku uprawiać seks? Wiele kobiet zastanawia się, czy seks jest bezpieczny podczas lub bezpośrednio po leczeniu raka. Twój lekarz może najlepiej odpowiedzieć na to pytanie. Jeśli dopiero co miałaś operację, seks może pociągać za szwy, więc może najlepiej poczekać chwilę. Niezwykłe krwawienie to kolejny problem. Niektóre metody leczenia nowotworów, takie jak naświetlanie i chemioterapia, mogą zakłócać Twój system odpornościowy i uczynić Cię bardziej podatnym na infekcje. Zapytaj swojego lekarza o wszelkie środki ostrożności, które musisz podjąć.
  • Promieniowanie. Niektóre kobiety stosujące radioterapię obawiają się, że mogą przekazać promieniowanie swojemu partnerowi. Ponownie, jest to problem, którym najlepiej zajmie się Twój lekarz. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli promieniowanie pochodzi z urządzenia znajdującego się poza twoim ciałem, w twoim organizmie nie pozostaje żadne promieniowanie. Tak więc w tym przypadku, nie będziesz przekazywała promieniowania partnerowi. Jednak promieniowanie pochodzące z radioaktywnego implantu umieszczonego w Twojej macicy lub pochwie może zostać przekazane partnerowi, dlatego najlepiej zapytać lekarza, kiedy możesz ponownie uprawiać seks.

Porozmawiaj ze swoim lekarzem.

Twój lekarz może nie poruszać kwestii seksualnych, ale to nie znaczy, że nie możesz. Nie wahaj się mówić! Może on zna lekarstwo. I nawet jeśli Twój lekarz nie zna wszystkich odpowiedzi, może skierować Cię do kogoś, kto zna, na przykład do seks-terapeuty lub doradcy. I nie ma nic złego w wizycie u specjalisty.

Porozmawiaj ze swoim partnerem.

Porozmawiaj ze swoim partnerem.

Jeśli zmiany w twoim życiu seksualnym niepokoją cię, upewnij się, że rozmawiasz również z partnerem. Ty i twój partner możecie wspólnie zastanowić się, w jaki sposób można dostosować swój repertuar seksualny. Na przykład, jeśli stosunek pochwowy jest niewygodny, spróbuj uprawiać seks oralny lub całować i przytulać się. (Więcej o bólu seksualnym tutaj.)

Możesz również potrzebować więcej czasu, aby stać się w pełni wzbudzony. Jeśli tak, powiedz swojemu partnerowi, czego potrzebujesz. Wykorzystaj ten czas na eksperymentowanie i po prostu ciesz się sobą nawzajem.

Twój partner też może się denerwować seksem, bojąc się, że cię zrani lub zrobi coś "nie tak". Jeśli jakaś czynność boli, to powiedz to ze wszech miar. Ale jeśli przegapisz jakąś starą czynność lub dotyk, daj znać partnerowi.

Zastanów się nad terapią.

Wiedz, że nie jesteś sama. Depresja i lęk, powszechne u pacjentów z rakiem piersi i u osób, które przeżyły, mogą mieć również wpływ na Twoje życie seksualne. Jeśli uważasz, że potrzebujesz pomocy, rozważ terapię lub grupę wsparcia. Poradnictwo dla par i terapia seksualna mogą również pomóc w wypracowaniu zmian w waszym związku.

Jak iść naprzód po raku

Pamiętaj, że twoje życie seksualne było prawdopodobnie ważne dla ciebie przed rakiem. Nie ma powodu, dla którego nie powinno być teraz ważne. Rak i jego leczenie nie powinny przeszkadzać ci w zdrowym, satysfakcjonującym seksie.

 

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz