Rak i seksualność: Pytania do Twojego lekarza

image

Rak i seksualność

Pytania o raka

Po zdiagnozowaniu raka, nie jest niczym niezwykłym, że w twoim umyśle wiją się pytania. Jak daleko posunął się rak? Jaka jest prognoza? Jak będzie wyglądało leczenie? Jak poradzi sobie moja rodzina i ja?

Często pytania o seksualność idą na grzbiecie. Łatwo jest zrozumieć dlaczego, skoro tak wiele innych kwestii może mieć pierwszeństwo. Ale pamiętaj, że seks jest ważną częścią życia. Nie ma powodu, by wasze stosunki seksualne ustały tylko z powodu raka.

Rak i jego leczenie mogą mieć ogromny wpływ na funkcje seksualne, nawet jeśli organy rozrodcze nie są ukierunkowane. Najlepiej więc zapytać o swoją sytuację przed rozpoczęciem leczenia.

Poniżej wymieniliśmy kilka pytań, które możesz rozważyć, aby zadać swojemu zespołowi zajmującemu się leczeniem nowotworów. Chociaż nie wszystkie z nich odnoszą się do ciebie, mogą wywołać inne pytania, o których nie pomyślałeś. Proszę przynieść długopis i kartkę do zanotowania odpowiedzi. Możesz również poprosić swojego partnera, zaufanego przyjaciela lub krewnego, aby poszedł z tobą na spotkanie. Na wszelki wypadek, gdybyś coś przegapił, może to pomóc w uzyskaniu drugiego zestawu uszu.

Na koniec, nie wahaj się zadawać pytań, zwłaszcza jeśli Twój lekarz nie wspomina o zdrowiu seksualnym. Niektórzy ludzie czują się niezręcznie dyskutując o seksie, ale jest całkowicie rozsądne zastanawiać się jak leczenie wpłynie na twoje życie seksualne.

Sugerujemy, abyś wydrukowała te pytania i postawiła znak obok tych, które Cię dotyczą. Na końcu umieściliśmy również miejsce, w którym możesz zapisać swoje własne pytania i odpowiedzi.

Ogólne

  • Jakie są seksualne skutki uboczne tego zabiegu? Czy będę mógł uprawiać seks tak jak dawniej? Co mam zrobić, jeśli moje orgazmy się zmienią? Co zrobić, jeśli stracę zainteresowanie seksem lub będę miała trudności z pobudzeniem? Jak ten zabieg może wpłynąć na moje hormony płciowe (np. testosteron i estrogen)? Czy będę musiał przestać uprawiać seks na jakiś czas? (Jeśli tak, to kiedy mogę wznowić aktywność seksualną?) Czy pewne aktywności seksualne lub pozycje są zalecane w stosunku do innych? Czy seks będzie się czuł inaczej? Czy będzie bolało? Czy możesz polecić kilka książek lub stron internetowych, abym mógł dowiedzieć się więcej?

Dla mężczyzn

  • Czy moje erekcje się zmienią? Czy będę miał dysfunkcję erekcji (ED)? Jeśli tak, to czy będzie ona trwała? Jakie leczenie ED byłoby dla mnie najlepsze? Czy będę potrzebował rehabilitacji prącia? Co się z tym wiąże? Czy mój poziom testosteronu obniży się? Jak leczenie raka prostaty wpływa na gejów i biseksualnych mężczyzn?

Wpływ raka na seksualność

Dla kobiet

  • Co to jest chirurgiczna menopauza? Czy wystąpi suchość pochwy? Jeśli mam problemy ze smarowaniem, czy powinnam spróbować smaru lub środka nawilżającego? Czy hormonalna terapia zastępcza byłaby dla mnie opcją? Czy operacja lub naświetlanie zmieni kształt mojej pochwy? Czy rozszerzacze pochwy mogą pomóc w rozciągnięciu mojej pochwy?

Obraz ciała

  • Jak leczenie raka zmieni mój wygląd? Gdzie mogę znaleźć takie przedmioty jak peruki i piersi? Czy chirurgia plastyczna może mi pomóc? Jak powinienem rozważyć protezę (np. jąder)? Co mogę zrobić z bliznami pooperacyjnymi?

Partnerzy

  • Co mój partner powinien wiedzieć o seksie i raku? Czy mój partner może "złapać" cokolwiek poprzez kontakt seksualny? Czy uprawianie seksu jest dla mnie bezpieczne, jeśli mam chemioterapię lub radioterapię? Czy pomoc jest dostępna dla partnerów? Czy mój partner powinien pójść ze mną na terapię? Jestem samotna. Kiedy powinnam powiedzieć nowemu partnerowi o moim leczeniu raka? Czy ta terapia wpłynie na sposób mówienia, jedzenia lub socjalizacji? Czy to leczenie utrudni całowanie mojego partnera?

Środek antykoncepcyjny

  • Jeśli ciąża nie jest już problemem, czy nadal muszę uprawiać bezpieczny seks? Jaki rodzaj antykoncepcji jest dla mnie najlepszy? Czy mogę stosować hormonalne środki antykoncepcyjne?

Ciąża i płodność

  • Czy zajście w ciążę podczas leczenia raka jest dla mnie (lub mojego partnera) bezpieczne? Czy nadal będę mogła mieć dzieci? Czy mogę zamrozić spermę lub komórki jajowe do przyszłego zapłodnienia in vitro? Gdzie mogę znaleźć wiarygodne informacje o macierzyństwie zastępczym? Gdzie mogę znaleźć wiarygodne informacje na temat adopcji? Jak mój partner i ja możemy poradzić sobie z niepłodnością?

Zdrowie emocjonalne

  • Czuję się bardzo zaniepokojony o przyszłość. Mam porozmawiać z doradcą? Możesz mnie skierować do doradcy w mojej okolicy? Czy może mnie pan skierować do grupy wsparcia lub innych pacjentów, którzy mieli tego typu raka?

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz