Lepsza higiena snu może poprawić jakość życia seksualnego osób pracujących na zmiany

image

Jeśli jesteś pracownikiem zmianowym, prawdopodobnie wiesz, jaki wpływ ma Twój harmonogram na Twój sen. Ale czy wiesz, że może to również wpłynąć na Twoje życie seksualne?

Zazwyczaj, obracające się zmiany obejmują posiadanie różnych harmonogramów w różnych porach dnia. Możesz pracować dni, wieczory, i overnights wszystko w ciągu kilku tygodni. W rezultacie, twoje ciało może mieć trudny czas dostosowania i może czuć się zmęczony dużo czasu. A kiedy jesteś tak zmęczony, możesz mieć problemy z pożądaniem seksualnym, podnieceniem i wydajnością.

Co możesz zrobić? Zwrócenie większej uwagi na prawidłową higienę snu może pomóc. W przypadku grupy pielęgniarek z Iranu, lepsza jakość snu poprawiła ich satysfakcję seksualną.

Naukowcy pracowali ze 120 zamężnymi pielęgniarkami o średniej wieku 34 lat. Wszystkie uczestniczki pracowały w systemie zmianowym.

Połowa kobiet uczestniczyła w trzech sesjach interwencyjnych dotyczących higieny snu, które odbywały się raz w tygodniu. Dowiedziały się tam więcej na temat zaburzeń pracy zmianowej, zaburzeń snu, zdrowych nawyków związanych ze snem oraz zarządzania czasem. Pozostałe kobiety stanowiły grupę kontrolną.

Za pomocą kwestionariuszy badacze oceniali jakość snu kobiet, jakość życia seksualnego oraz poczucie własnej skuteczności seksualnej.

Na początku badania 65% kobiet miało zaburzenia snu. Po trzech miesiącach jakość snu poprawiła się u kobiet z grupy interwencyjnej. A ich oceny seksualne uległy "umiarkowanej" poprawie.

Badanie zostało opublikowane w kwietniu w czasopiśmie Journal of Sexual Medicine.

Więcej informacji na temat snu i seksu można znaleźć pod następującymi linkami:

Sen a zdrowie seksualne kobiet

Jakość snu może mieć duży wpływ na zdrowie seksualne mężczyzn

Sen ważny dla zdrowia seksualnego starszych kobiet

Komentarze (0)

Zostaw komentarz