Kobiecy orgazm: Umysł ponad materią?

image

Często mówi się, że jednym z najważniejszych narządów seksualnych jest mózg. Doświadczenia seksualne danej osoby mogą być kształtowane przez jej myśli, uczucia i poziom koncentracji. Czasami, tylko najmniejsze przesunięcie uwagi może sprawić, że spotkanie seksualne będzie mniej satysfakcjonujące.

W przypadku niektórych kobiet czynniki te przeszkadzają w osiągnięciu orgazmu. Kobiety mogą być rozproszone przez otoczenie lub niepokoić się o własną sprawność seksualną i przyjemność partnera. Mogą mieć negatywne odczucia dotyczące seksu w ogóle lub przypominać sobie o nadużyciach z przeszłości. Bez względu na przyczynę, może być trudno pozostać w tej chwili.

Czy takie myśli mogą prowadzić do ciągłych problemów z orgazmem?

Jest to możliwe. Jesienią 2020 roku w Journal of Sexual Medicine opublikowano badanie, w którym analizowano ten temat.

Naukowcy porównali doświadczenia 250 kobiet z trudnościami w osiągnięciu orgazmu z doświadczeniami innych 250 kobiet, które nie miały problemów z osiągnięciem orgazmu. Wiek badanych kobiet wahał się od 18 do 72 lat, ale przeważnie były one młodsze, a średnia wieku wynosiła 26 lat.

Kobiety wypełniały kilka kwestionariuszy, aby ocenić swoje doświadczenia związane z orgazmem. Opisywały, jaki rodzaj stymulacji i aktywności seksualnej może je doprowadzić do orgazmu, jakie są ich zahamowania seksualne, związane z tym emocje, przekonania seksualne i myśli, które mogą je nachodzić podczas seksu (takie jak obawy o partnera, związek, obraz ciała itp.).

Wpływ nastawienia na kobiecy orgazm

Czym różniły się te dwie grupy kobiet?

Kobiety mające trudności z osiągnięciem orgazmu częściej miały zahamowania seksualne, negatywne myśli podczas seksu i mniej myśli erotycznych w porównaniu z kobietami, które osiągały orgazm z łatwością.

Wyniki badań mogą pomóc lekarzom w opracowaniu planów leczenia dla kobiet mających problemy z orgazmem, stwierdzili autorzy.

Przyznali oni, że ich badania mają kilka ograniczeń. Na przykład, kobiety, z którymi pracowali, były w większości młode i dobrze wykształcone. Mogą one nie reprezentować wszystkich populacji kobiet. Wszystkie pochodziły z Portugalii, a czynniki kulturowe mogły odegrać rolę w wynikach badania. I wszystkie były heteroseksualne. Lesbijki i kobiety biseksualne mogą mieć inne doświadczenia.

Co kobiety mogą zrobić dalej?

Jeśli zmagasz się z problemem orgazmu, dobrze jest o tym porozmawiać. Dla wielu ludzi satysfakcjonujący seks jest kluczem do dobrych związków i ogólnego zdrowia. Szukanie pomocy jest więc pozytywnym krokiem.

Czasami niezręcznie jest rozmawiać na tematy seksualne ze swoim partnerem lub pracownikiem służby zdrowia. Zanim rozpoczniesz rozmowę, zastanów się, co chcesz powiedzieć i jak może zareagować twój partner lub lekarz. Możesz spróbować najpierw odegrać rolę w myślach. Można też zapisać swoje myśli na liście, która będzie dla nas wskazówką.

Następnie weź głęboki oddech i zanurz się w lekturze. Prawdopodobnie przekonasz się, że dyskusja stanie się łatwiejsza, kiedy zaczniesz ją prowadzić. Możliwe też, że te kwestie zaprzątają myśli twojego partnera. Mogą być zadowoleni, że poruszyłeś ten temat.

Wasza dyskusja może zaprowadzić was na takie ścieżki jak te:

  • Wygospodaruj więcej czasu na rozmowy o seksie. Jeśli czujesz się niepewnie w związku z seksem lub masz problemy z koncentracją "w danej chwili", daj znać swojemu partnerowi. Może cię uspokoić lub pomóc ci się skupić. Powinien czuć się otwarty na rozmowę o swoich obawach.
  • Rozważ terapię dla par. Jeśli ty i twój partner macie problemy z rozmowami o seksie, spróbujcie spotkać się z terapeutą dla par. Specjalista może ocenić wasz styl komunikacji i nauczyć was nowych strategii utrzymywania więzi.
  • Pomyśl o terapii seksualnej. Terapeuta seksualny może pomóc ci przepracować wszelkie traumy seksualne z przeszłości i zresetować przekonania na temat seksu, które nie działają w twoim przypadku. Możesz zdecydować się na wizytę u terapeuty seksualnego z partnerem lub samodzielnie. Twój lekarz może wystawić skierowanie. Możesz również poprosić o rekomendacje przyjaciół.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz