Mężczyźni z niepłodnością

image

Tony po prostu nie wiedział już, co robić. On i jego żona Rebecca zawsze planowali założenie dużej rodziny. Ale po roku starań tracili nadzieję, że kiedykolwiek uda im się począć dziecko. Nie wiedzieli, co robić dalej. Czy powinni się poddać? Próbować dalej? Spróbować zapłodnienia in vitro? Zaadoptować?

Co gorsza, Tony zaczynał mieć problemy w sypialni. Nigdy wcześniej nie miał problemów z erekcją, ale teraz nie mógł liczyć na to, że będzie w stanie ją osiągnąć. A ponieważ ta umiejętność była kluczowa dla rozpoczęcia ciąży, czuł się jak porażka. Rebecca starała się zrozumieć, ale w głębi duszy Tony wiedział, że jest tak samo sfrustrowana i rozczarowana jak on. Ostatnio zaczęli w ogóle unikać tematu seksu i wiedział, że to nie jest dobre dla ich związku. Brakowało mu intymności, którą dzielili.

Jest wielu mężczyzn takich jak Tony. Niepłodność zbiera ogromne żniwo w małżeństwach, zarówno pod względem emocjonalnym, jak i seksualnym.

Niestety, dość często zdarza się, że u niepłodnych mężczyzn pojawiają się problemy seksualne. Niektórzy mają zaburzenia erekcji (ED), niezdolność do osiągnięcia i utrzymania erekcji odpowiedniej do odbycia stosunku. Inni mogą mieć przedwczesny wytrysk (PE), który występuje, gdy mężczyzna ma wytrysk przed on i jego partnerka chcą, aby to się stało.

Problemom seksualnym często towarzyszą depresja i niepokój. W przypadku Tony'ego brakowało mu intymności, jaką miał kiedyś z żoną. Może odczuwać niepokój, czy uda mu się ją zadowolić. Fakt, że starają się o poczęcie dziecka, jeszcze bardziej zwiększa presję.

Dzisiaj przyjrzymy się bliżej zakresowi problemów seksualnych dotykających mężczyzn z niepłodnością. Omówimy również sposoby, w jakie my, jako specjaliści, możemy im pomóc.

Najnowsze badania

Badanie opublikowane w maju w czasopiśmie Journal of Sexual Medicine rzuciło nieco światła na występowanie problemów seksualnych i psychologicznych wśród niepłodnych mężczyzn w Chinach.

Naukowcy zebrali dane od 1 468 niepłodnych mężczyzn i 942 płodnych mężczyzn w wieku od 23 do 45 lat.

Stwierdzili, że niepłodni mężczyźni mieli wyższe wskaźniki zaburzeń erekcji, przedwczesnego wytrysku, depresji i niepokoju niż mężczyźni płodni. Wskaźniki te były następujące:

 

Jak widać, niepłodni mężczyźni byli prawie dwa razy bardziej narażeni na przedwczesny wytrysk w porównaniu z płodnymi mężczyznami. I byli ponad dwa razy bardziej narażeni na zaburzenia erekcji.

Autorzy badania zauważyli, że ich wyniki pokrywają się z wynikami innych badań, które wykazały częstsze występowanie problemów seksualnych i psychologicznych wśród niepłodnych mężczyzn. Zwrócili jednak uwagę, że porównując populacje pacjentów chińskich i zachodnich należy brać pod uwagę czynniki kulturowe i religijne. To, co może być prawdą w jednej części świata, nie musi mieć zastosowania w innej.

Jak mogą pomóc lekarze?

Mimo to, wyniki badań są wartym uwagi przypomnieniem problemów, z jakimi mogą zmagać się nasi pacjenci i klienci. Jak więc lekarze mogą pomóc takim osobom jak Tony?

  • Należy współczuć. Problemy seksualne i niepłodność są wystarczająco trudne same w sobie i mogą stanowić ogromne obciążenie dla związków. Dodanie tych dwóch rzeczy do siebie stwarza jeszcze trudniejszą sytuację. Pamiętaj o tym podczas rozmowy z pacjentem lub klientem.
  • Zapytaj. Wielu mężczyzn niechętnie rozmawia z klinicystą o problemach seksualnych. Spróbuj dać im taką możliwość. Na przykład, można powiedzieć: "Wielu mężczyzn borykających się z niepłodnością ma problemy seksualne. Na szczęście dostępne są sposoby leczenia. Czy jest to coś, o czym chciałby pan porozmawiać?".
  • Bądź przygotowany do wystawiania skierowań. Jeśli problemy seksualne i niepłodność są poza twoim obszarem specjalizacji, miej przygotowaną listę skierowań. Mężczyźni mogą skorzystać z poradnictwa, albo sami, albo z partnerką. Urolodzy mogą być w stanie pomóc w zaburzeniach erekcji. Terapeuci seksualni mogą zaoferować strategie radzenia sobie z przedwczesnym wytryskiem. Jeśli ci specjaliści nie są częścią twojej praktyki, poproś swoich kolegów o rekomendacje.

Nawet jeśli nasi pacjenci nie udzielają zbyt wielu informacji, świadomość seksualnych implikacji niepłodności może pomóc nam zrozumieć głębsze problemy, które mogą być częścią ich związków.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz