Hormonalna terapia międzypłciowa a zdrowie kości

image

Osoby transpłciowe, które poddają się krzyżowej terapii hormonalnej, powinny zwracać uwagę na swoją gęstość mineralną kości i ryzyko osteoporozy.

Dzieje się tak, ponieważ hormony, takie jak estrogen i testosteron, odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu zdrowych kości.

Terapia hormonalna cross-sex jest jednym ze sposobów, w jaki osoby transpłciowe rozwijają niektóre cechy fizyczne swojej pożądanej płci.

Na przykład, gdy osoba przyjmuje żeński hormon płciowy estrogen w celu zmiany płci z męskiej na żeńską, mogą pojawić się u niej piersi i stracić owłosienie na twarzy.

I odwrotnie, osoba przechodząca z płci żeńskiej na męską przyjmuje testosteron, męski hormon płciowy. Może u nich dojść do zwiększenia masy mięśniowej i owłosienia ciała.

Terapia hormonalna pomaga utrzymać te cechy, więc osoby transpłciowe zazwyczaj przyjmują hormony przez całe życie. Ale jeśli nie przyjmują odpowiedniej ilości hormonów lub jeśli całkowicie zaprzestaną terapii, ich kości mogą stracić część tej hormonalnej ochrony, co naraża je na ryzyko niskiej gęstości mineralnej kości.

W rzeczywistości, badania sugerują, że osoby transpłciowe, które poddają się terapii hormonalnej przez długi czas, mogą zaobserwować znaczny spadek gęstości mineralnej kości w biodrze pomiędzy 10 a 15 rokiem terapii.

Kiedy kości stają się mniej gęste, są bardziej podatne na złamania. W końcu u danej osoby może rozwinąć się osteoporoza ("porowata kość") i może dojść do większej liczby złamań, nawet w wyniku lekkiego uderzenia. Inne objawy osteoporozy to ból w dolnej części pleców, pochylone plecy i utrata wzrostu.

Jeśli przyjmujesz hormony, zapytaj swojego lekarza o badania przesiewowe w kierunku osteoporozy. Badanie gęstości mineralnej kości to bezbolesny i łatwy sposób na ocenę stanu zdrowia kości.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz