Rozmiar penisa nie ma związku z płodnością

image

Czy to prawda, że mężczyźni z mniejszym penisem są bardziej narażeni na bezpłodność?

Prosta odpowiedź brzmi: nie. Wiele czynników może przyczynić się do niepłodności. Mężczyzna może mieć niską liczbę plemników lub jego sperma może nie być w pełni rozwinięta. Może mieć wytrysk wsteczny, który powoduje, że nasienie (w tym sperma) przemieszcza się do tyłu do pęcherza moczowego zamiast do przodu z penisa podczas wytrysku. Leki mogą wpływać na produkcję spermy. Ale rozmiar penisa nie jest czynnikiem.

Jednak jesienią ubiegłego roku niektóre media donosiły, że mężczyźni z małymi penisami mają mniejsze szanse na zostanie ojcami dzieci. Skąd wzięło się to przekonanie? Wiadomość ta pochodziła z prezentacji plakatu na Kongresie Naukowym 2018 Amerykańskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu w Denver.

Niestety, nie wszystkie fakty zostały rzetelnie przedstawione. Co się stało? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Badanie.

W badaniu, przeprowadzonym przez zespół badawczy z Uniwersytetu w Utah, wzięło udział ośmiuset piętnastu mężczyzn w wieku od 18 do 59 lat. Dwustu dziewiętnastu mężczyzn było bezpłodnych; pozostałych 596 mężczyzn nie było.

Badacze zmierzyli długość prącia każdego mężczyzny (SPL) - odległość od spojenia łonowego (staw w pobliżu kości łonowej, tuż nad penisem) do ujścia cewki moczowej (otworu moczowego).

Średnia SPL niepłodnych mężczyzn wynosiła 12,5 centymetra (4,92 cala). Średnia SPL dla pozostałych mężczyzn wynosiła 13,4 centymetra (5,28 cala).

Rozmiar penisa a płodność - artykuły wprowadzające w błąd

Autorzy napisali następujące wnioski:

Jest to pierwsze badanie, w którym wykazano związek między krótszym SPL a niepłodnością. Nie wiadomo, czy zmniejszona długość jest wynikiem czynników genetycznych lub wrodzonych związanych z niepłodnością, takich jak zespół dysgenezji jąder, czy też wynikiem leżących u podstaw różnic hormonalnych między obiema grupami. Konieczne są dalsze badania, aby lepiej zrozumieć związek mniejszej długości prącia z męską niepłodnością.

Niedługo po prezentacji, serwisy informacyjne zaczęły dzielić się wiadomościami, czasami z mylącymi nagłówkami łączącymi mniejsze penisy bezpośrednio z niepłodnością.

Ale to nie jest to, co badanie znalazło, główny autor dr Austen Slade powiedział Medscape Medical News, zauważając, że nie rozmawiał z żadnym z reporterów, którzy napisali wprowadzające w błąd artykuły. (Jego informacje kontaktowe były zawarte na plakacie.)

"Nagłówki takie jak 'mężczyźni z krótkimi penisami nie może ojciec dzieci' są po prostu błędne," Dr Slade powiedział. "To, co tu mówimy, a byłoby oczywiste, gdyby któryś z tych reporterów skontaktował się ze mną, to fakt, że krótsza długość może wskazywać na to, że dzieje się coś innego".

"Płodność zależy od wielu czynników, ale nie od wielkości penisa mężczyzny" - dodał.

Jak wyjaśnia konkluzja abstraktu, rozmiar penisa może być powiązany z czynnikami hormonalnymi, genetycznymi lub wrodzonymi (obecnymi przy urodzeniu) związanymi z niepłodnością. Autorzy wezwali do dalszych badań, aby lepiej zrozumieć wyniki badania.

Dlaczego czytelnicy zostali wprowadzeni w błąd?

Możliwe, że redakcje wiadomości dostrzegły związek między rozmiarem penisa a niepłodnością, ale nie szukały dalszych wyjaśnień. Dr Emily Barrett z Rutgers School of Public Health w New Jersey powiedział Medscape, "wszystko ze słowem 'penis' jest jak magnes dla reporterów."

Skąd możesz wiedzieć, że informacje zdrowotne są dokładne?

Czy to wiadomości lub informacje zdrowotne w ogóle, istnieją kroki, które można podjąć, aby upewnić się, że jesteś coraz dokładnego raportowania.

  • Weź pod uwagę źródło. Czy jest to gazeta, o której nigdy nie słyszałeś? Czy jest to organizacja, której ufasz? Sprawdź datę. Jak aktualne są informacje? Sprawdź, w jaki sposób informacje zostały zebrane. Czy pochodzą one z szanowanego czasopisma medycznego? Od naukowców lub pracowników służby zdrowia? Od pacjentów? Porozmawiaj z lekarzem. Nie wahaj się pokazać artykułu specjaliście i zadawać pytań.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz