Diagnozowanie przedwczesnego wytrysku

image

Jakie są kluczowe czynniki decydujące o rozpoznaniu ztp?

Chociaż nie ma specyficznych wytycznych dotyczących diagnostyki i leczenia ZPN, rozpoznanie ZPN opiera się głównie na szczegółowym wywiadzie seksualnym, w którym ustala się:

  1. Postrzeganie przez pacjenta jego kontroli nad ejakulacją. Czy jest ona słaba, odpowiednia czy dobra? Ramy czasowe, w których dochodzi do wytrysku. Mniej niż minutę? Więcej niż 2 minuty? Większość mężczyzn, którzy sami siebie identyfikują jako osoby z PE, ma wytrysk w czasie krótszym niż 2 minuty. Większość mężczyzn, którzy sami siebie określają jako niemających PE, będzie miała wytrysk w czasie dłuższym niż 2 minuty. Za PE uważa się wystąpienie wytrysku przed spełnieniem życzenia obojga partnerów seksualnych (co może się znacznie różnić w zależności od pary); nie ustalono wyraźnych granic czasowych dotyczących odpowiedniego czasu trwania kontaktu seksualnego przed osiągnięciem orgazmu, chociaż FDA w swojej ocenie leków stosowanych w PE stosuje 2 minuty jako wytyczną. Wykazano, że podawany przez pacjentów czas do ejakulacji (znany jako czas opóźnienia wytrysku) jest zaskakująco dokładny. Że krótki czas opóźnienia wytrysku jest źródłem niepokoju dla niego lub dla jego partnerki. Że krótki czas opóźnienia wytrysku przeszkadza w osiąganiu satysfakcji z kontaktów seksualnych jemu lub parze. Czy stan ten trwa przez całe życie, czy też pojawił się niedawno. Trwający przez całe życie ZPN nazywany jest pierwotnym ZPN, a niedawno nabyty ZPN nazywany jest wtórnym ZPN. Jeśli problem pojawił się niedawno, czy istnieją czynniki, które go poprzedzają? Częstość występowania zatorowości płucnej. Sporadyczne występowanie zatorowości płucnej może nie być powodem do niepokoju, ale jeśli problem występuje częściej niż 50% czasu, zazwyczaj istnieje pewien wzorzec, który może być podstawą do podjęcia leczenia.

Chociaż często przeprowadza się badanie fizykalne (obejmujące badanie jamy brzusznej i narządów płciowych oraz ewentualnie badanie gruczołu krokowego), na ogół w niewielkim stopniu pomaga ono w rozpoznaniu PE.

Skąd mam wiedzieć, czy mam ED czy PE?

ED to niezdolność mężczyzny do osiągnięcia lub utrzymania erekcji na czas trwania stosunku seksualnego. PE natomiast ma miejsce wtedy, gdy mężczyzna i/lub jego partnerka uważają, że osiąga on orgazm i wytrysk następuje zbyt szybko i bez kontroli.

Innymi słowy, PE jest wytrysk przed mężczyzna i jego partnerka chce, aby to się stało. Istnieją jednak mężczyźni, którzy rozwijają PE w wyniku słabej zdolności do podtrzymywania erekcji. W tej sytuacji warunkują oni sobie szybsze osiąganie orgazmu/ejakulacji, aby mogli to zrobić zanim stracą erekcję. Leczenie tego zaczyna się od leczenia problemu erekcji w pierwszej kolejności. Dzięki leczeniu wielu mężczyzn może rozwiązać problem PE. Rozróżnienie między tymi dwoma warunkami jest bardzo ważnym krokiem dla pacjentów i lekarzy. Doświadczony lekarz powinien być w stanie stosunkowo łatwo określić prawdziwy problem.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz