Kosmetyczna chirurgia genitalna dla kobiet

image

Chirurgia kosmetyczna jest w dzisiejszych czasach powszechna - ludzie mają "nowe" nosy, pełniejsze usta i przekrzywione uszy. Zabiegi takie jak powiększanie piersi, podnoszenie twarzy i kaczki brzuszne są szeroko reklamowane. Wygląda na to, że każda część ciała może zostać zmieniona chirurgicznie.

Więc dlaczego nie kobiece genitalia?

Niektóre kobiety są niezadowolone z wyglądu swoich narządów płciowych lub wielkości pochwy. Inne uważają, że seks byłby bardziej satysfakcjonujący, gdyby ich genitalia były inaczej ukształtowane. Chirurgia kosmetyczna narządów płciowych ma na celu rozwiązanie niektórych z tych problemów. Ale czy chirurgia kosmetyczna na tym bardzo prywatnym obszarze jest bezpieczna i skuteczna? Czy są jakieś alternatywy?

Na tym stanowisku omówimy bardziej popularne procedury, potencjalne zagrożenia i powody, dla których kobiety rozważają tę drogę.

Jakie rodzaje zabiegów chirurgii plastycznej narządów płciowych są dostępne?

Kobiety mogą mieć operacje zewnętrznych i/lub wewnętrznych narządów płciowych. Oto kilka przykładów:

- Vaginoplastyka. Czasami nazywane "odmładzanie pochwy", procedura ta obejmuje usunięcie tkanki z pochwy wyściółki, aby uczynić go bardziej rygorystyczne. Kobiety mogą wybrać tej operacji, jeśli uważają, że ich pochwy jest zbyt luźne. (Dzieje się tak z niektórymi kobietami po porodzie.) Kobiety mogą również mieć Pochwa plastykę, aby zadowolić partnerów, którzy wolą ściślejsze pochwy.

- Labiaplastyka. Operacja ta polega na zmianie kształtu lub wielkości warg wewnętrznych (wargi sromowe minorowe) lub warg zewnętrznych (wargi sromowe majorowe) poza pochwą. Dla niektórych kobiet, duże wargi sromowe mogą być niewygodne i łatwo podrażnić. Inne po prostu chcą, aby ich wargi sromowe były mniejsze lub bardziej symetryczne. Powiększanie sromów sromowych jest zabiegiem, który sprawia, że obszar ten jest większy.

- Hymenoplastyka ("rewirginizacja"). Błona dziewicza jest cienką membraną, która zazwyczaj rozdziera się podczas pierwszego stosunku kobiety. Operacja może zrekonstruować błonę dziewiczą, nadając jej wygląd dziewictwa.

- Wzmocnienie plamki G. Plamka G jest bardzo wrażliwym obszarem wewnątrz pochwy, który po stymulacji daje intensywną przyjemność seksualną wielu kobietom. Zabieg ten ma na celu powiększenie tego obszaru poprzez wstrzyknięcie kolagenu do ściany pochwy.

- Redukcja kaptura łechtaczki ("hoodectomy"). Stymulacja łechtaczki często doprowadza kobiety do orgazmu, ale kaptur - obszar skóry, który go zakrywa - może stanąć na przeszkodzie. Redukcja kaptura łechtaczki usuwa część tej skóry, dzięki czemu do stymulacji dostępna jest większa ilość łechtaczki.

- Lipoplastyka wulwalna. Kobiety poddające się temu zabiegowi wykonują liposukcję w celu zmniejszenia rozmiaru mons pubis, czyli obszaru tkanki tłuszczowej, który zasłania obszar łechtaczki.

Chirurgia plastyczna genitaliów

Dlaczego kobiety decydują się na chirurgię kosmetyczną narządów płciowych?

Jest wiele różnych powodów. Niektóre kobiety są zakłopotane wyglądem swoich narządów płciowych i czują, że ich zmiana poprawi ich poczucie własnej wartości i pewności siebie. Inne uważają, że operacja sprawi, że seks będzie przyjemniejszy.

Dlaczego kobiety są wrażliwe na wygląd swoich narządów płciowych? Pornografia może dostarczyć pewnych wskazówek. Porównując własne genitalia z modelkami i aktorkami, niektóre kobiety czują się niepewnie, jakby ich własne genitalia były nieprawidłowe. Mogą martwić się o wyłączenie partnera.

Ponadto wiele kobiet usuwa włosy łonowe, co sprawia, że więcej ich narządów płciowych jest widocznych. Na przykład mons pubis jest zwykle pokryte owłosieniem łonowym, ale po ogoleniu jego kształt i wielkość są bardziej zauważalne.

Jakie są zagrożenia?

Chirurgia kosmetyczna narządów płciowych nie została szeroko zbadana. W opinii komitetu potwierdzonej w 2014 roku, Amerykański Kongres Położników i Ginekologów (ACOG) stwierdza: "Nie opublikowano odpowiednich badań oceniających długoterminową satysfakcję, bezpieczeństwo i stopień powikłań tych zabiegów". ACOG sprzeciwia się chirurgii plastycznej narządów płciowych.

Czasami mogą wystąpić infekcje, bóle i blizny. Niektóre kobiety doświadczają zmian w odczuciu seksualnym lub bolesnym współżyciu po operacji. Inne uważają, że są nadal niezadowolone z wyglądu swoich narządów płciowych.

Alternatywa dla chirurgii genitalnej

Czy są jakieś alternatywy?

Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, że kobiece genitalia występują we wszystkich kształtach i rozmiarach. Na przykład, wargi sromowe mogą różnić się kolorem i często są asymetryczne. To, co kobiety uważają za "nienormalne", może bardzo dobrze zaliczać się do kategorii "normalne".

Ważne jest również, aby przyjemność seksualna nie wynikała wyłącznie z anatomii. Podczas gdy odsłanianie większej ilości łechtaczki, powiększanie plamki G lub po prostu odczuwanie większej pewności siebie seksualnie może zwiększyć przyjemność, wiele innych czynników przyczynia się do seksualnej satysfakcji. Komunikacja z partnerem, więzi emocjonalne i intymność są również ważne. Czasami przyjemność może być zwiększona poprzez zajęcie się najpierw tymi obszarami.

Co powinna zrobić kobieta, która jest niezadowolona ze swoich narządów płciowych? Pierwszym krokiem jest rozmowa z lekarzem. Być może warto spróbować innych środków, takich jak doradztwo, seksoterapia, czy fizykoterapia dna miednicy.

Pomocne może być również omówienie sytuacji z partnerem. Partner może dać pewność, że wygląd narządów płciowych nie jest tak ważny jak sama kobieta.

Jeśli kobieta zdecyduje się na operację, powinna upewnić się, że jej lekarz jest wykwalifikowany i doświadczony. Powinna ona również w pełni rozumieć potencjalne zagrożenia i wiedzieć, czego można oczekiwać w zakresie powrotu do zdrowia i wyników.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz