Jakość snu może mieć istotny wpływ na zdrowie seksualne mężczyzn

image

Sen a zdrowie seksualne

"Sen jest dla mięczaków", Larry chwalił się pewnego ranka w biurze w pokoju do przerwy. "Mogę sobie poradzić z bardzo małym snem. Pracowałem po północy zeszłej nocy."

Derek nalał sobie filiżankę kawy i przewrócił oczy. "To nie jest odznaka honoru", zrzędził do siebie.

Ale wielu ludzi uważa, że sen jest przereklamowany. Jest pchnięcie, by iść i iść bez zatrzymywania się, by odpocząć.

Niestety, brak snu odbija się na ciele na tak wiele sposobów. Potrzebujemy tego czasu, aby pozwolić naszemu ciału na naprawę i zachować spokój i czujność na kolejne wyzwania dnia.

Możesz nie zdawać sobie sprawy, że sen jest również ważny dla zdrowia seksualnego. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety potrzebują właściwego snu, aby dobrze funkcjonować seksualnie. Dzisiaj skoncentrujemy się na pewnych kwestiach, które są specyficzne dla mężczyzn.

Sen i testosteron

Męskie ciała produkują testosteron podczas snu. Produkowany przez jądra hormon testosteron odgrywa ogromną rolę w funkcji seksualnej mężczyzny. Napędza jego libido i przyczynia się do jego erekcji.

W 2011 roku naukowcy z Uniwersytetu w Chicago poinformowali o grupie młodych mężczyzn, którzy uczestniczyli w badaniach nad snem i testosteronem. Po tygodniu snu krótszym niż pięć godzin w nocy, poziom testosteronu u mężczyzn spadł od 10% do 15%.

Sen a zdrowie seksualne

Sen i Sąd Seksualny

W przypadku braku snu, mężczyźni mogą źle ocenić zainteresowanie seksualne kobiety. Naukowcy z Hendrix College w Arkansas badali grupę 60 studentów przed i po jednej nocy pozbawienia snu. Studenci odpowiadali na pytania dotyczące ich poglądów na temat zainteresowań seksualnych, intencji i zaangażowania.

Kiedy mężczyźni mieli mniej snu, zazwyczaj oceniali zainteresowanie i intencje seksualne kobiet znacznie wyżej niż wtedy, gdy byli wypoczęci. Co ciekawe, w przypadku kobiet nie było odwrotnie. Ich postrzeganie seksualnych zainteresowań i intencji mężczyzn nie zmieniło się wiele po nocy słabego snu.

Bezdech senny i zaburzenia erekcji

Sen jest ważny także dla erekcji. Poprzednie badania połączyły obturacyjny bezdech senny (OSA) z zaburzeniami erekcji (ED) - niemożność uzyskania lub utrzymania erekcji wystarczająco mocno dla seksu.

Kiedy mężczyzna ma OSA, jego drogi oddechowe stają się zablokowane podczas snu. W wyniku tego przestaje oddychać na krótkie okresy w ciągu nocy. Takie epizody zdarzają się wielokrotnie.

W 2011 roku naukowcy z Mount Sinai Medical Center w Nowym Jorku zgłosili badanie ponad 800 mężczyzn w średnim wieku. Stwierdzili, że w tej grupie mężczyźni z ED byli ponad dwa razy bardziej skłonni do obturacyjnego bezdechu sennego. OSA był jeszcze bardziej powszechny u mężczyzn z ciężkim ED.

Na szczęście, OSA może być leczony. Wielu pacjentów używa maszyny CPAP (ciągłe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych), aby utrzymać drogi oddechowe otwarte podczas snu tak, że mogą one oddychać łatwiej. Urządzenie wyposażone jest w specjalną maskę twarzową, która jest przymocowana do urządzenia za pomocą węża.

Niektórzy mężczyźni obawiają się, że używanie aparatu CPAP może sprawić, że będą mniej atrakcyjni seksualnie. Ale to niekoniecznie jest prawdą. W niedawnych badaniach porównano dwie grupy mężczyzn z ED - jedną, która regularnie korzystała z maszyny CPAP, a drugą nie.

Mężczyźni wypełnili kwestionariusze dotyczące ich jakości życia seksualnego. Po przeanalizowaniu danych, badacze nie stwierdzili istotnych różnic między tymi grupami. Maszyna CPAP nie zakłócała życia seksualnego mężczyzn.

Spać!

Jeśli masz problemy ze snem, zastanów się nad dostosowaniem swoich rytuałów nocnych. Spróbuj zminimalizować stres i zrelaksować się w nocy. Dla niektórych osób pomocne jest wyłączenie całej elektroniki na godzinę lub dwie przed snem.

Jeśli problem się utrzymuje, porozmawiaj z lekarzem. On lub ona może zasugerować inne strategie. Możesz również rozważyć uczęszczanie do laboratorium snu na kilka nocy, aby zobaczyć, czy istnieje głębszy problem, taki jak obturacyjny bezdech senny.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz