Ospemifene może łagodzić objawy menopauzy poza bolesną interakcją

image

Jeśli jesteś kobietą po menopauzie, lekarz mógł ci powiedzieć o ospemifenie, leku używanym do leczenia bolesnych stosunków. Sprzedawany pod nazwą Osphena w Ameryce Północnej, ostatnie badania sugerują, że ten lek może pomóc również w innych objawach menopauzy. Przyjrzyjmy się bliżej.

Zmiany pochwowe w czasie menopauzy

Dla wielu kobiet, spadek estrogenu w okresie menopauzy powoduje zmiany w pochwie. Estrogen jest ważnym hormonem dla zdrowia pochwy. Utrzymuje tkankę pochwy wilgotną i elastyczną. Ale kiedy poziom spada, tkanka pochwy może stać się sucha i krucha, co seks niewygodne lub nawet bolesne. Pochwa może również stać się krótsze i węższe.

Niestety, te objawy zazwyczaj nie poprawiają się same w sobie. Niektóre kobiety próbują over-the-counter smarów i nawilżaczy, aby seks bardziej komfortowe. Inną możliwością jest terapia hormonalna, chociaż produkty estrogenowe nie są odpowiednie dla wszystkich kobiet.

Co to jest ospemifen?

Ospemifen został zatwierdzony przez U.S. Food and Drug Administration w 2013 roku. Konkretnie, został zatwierdzony do leczenia umiarkowanej i ciężkiej dyspareunii - bolesnego seksu. Alternatywą dla estrogenów, ospemifen działa w celu utrzymania zdrowych i elastycznych tkanek pochwy.

Czy ospemifen może być stosowany w leczeniu innych objawów menopauzalnych?

Na dorocznym spotkaniu North American Menopause Society w 2014 roku dr Ginger Constantine z EndoRheum Consultants przedstawiła nowe badania nad ospemifenem. Wyniki sugerują, że ospemifen może łagodzić inne objawy menopauzalne poza bolesnym współżyciem.

W badaniu, niektóre kobiety zgłosiły, że objawy takie jak suchość pochwy, swędzenie i podrażnienia uległy poprawie z powodu ospemifenu. Lek złagodził również trudne i bolesne oddawanie moczu i krwawienie z pochwy podczas stosunku płciowego u niektórych pacjentek.

Ważne jest, aby pamiętać, że lek jest nadal zatwierdzony przez FDA dla umiarkowanych do ciężkich dyspareunii. Jest możliwe, że przyszłe badania mogą zbadać rolę ospemifenu w łagodzeniu innych objawów i że FDA może zmienić etykietę leku. Na razie lekarze, którzy przepisują ospemifen w przypadku objawów innych niż dyspareunia, robią to "off-label" według własnego uznania.

Jak ospemifen może wpływać na endometrium?

Jedną z największych obaw związanych z ospemifenem jest jego potencjalny wpływ na endometrium - wyściółkę macicy.

Przed menopauzą endometrium kobiety gęstnieje raz w miesiącu, na wypadek, gdyby zaszła w ciążę. Jeśli nie ma ciąży, błona śluzowa macicy "zanika", gdy ma okres menstruacyjny.

Po menopauzie to już się nie zdarza. Zdarzają się jednak przypadki, w których ospemifen i tak powoduje zgrubienie endometrium. Mając to na uwadze, kobiety przyjmujące ospemifen powinny zgłosić się do lekarza, jeśli zauważą jakieś nietypowe krwawienie.

Ospemifen może również zwiększać ryzyko wystąpienia zakrzepów i udarów krwi u kobiety.

Jeśli uważasz, że warto spróbować ospemifene, upewnij się, że porozmawiasz z lekarzem. On lub ona może doradzić Ci najlepsze opcje leczenia dla Twojej osobistej sytuacji.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz