Obawy związane z erekcją po biopsji gruczołu krokowego

image

Erekcja a biopsia gruczołu krokowego

Erekcja a biopsia gruczołu krokowego

Kiedy jego lekarz wspomniał o biopsji prostaty, serce Stana zatonęło. Co to miało znaczyć? Czy on miał raka? A jeśli tak, to jak zmieniłoby się jego życie?

Spokojnie, słuchał wyjaśnień lekarza. Stan miał wysoki poziom antygenu swoistego dla gruczołu krokowego (PSA), a podczas cyfrowego badania odbytu lekarz znalazł na prostacie nietypową grudę. Te dwa czynniki spowodowały konieczność wykonania biopsji. Stan mógł mieć raka i ważne było wczesne jego złapanie.

Biopsja mogłaby być zrobiona w biurze i zajęłaby prawdopodobnie około piętnastu minut. Do usunięcia około dziesięciu próbek tkanek z jego prostaty użyto by igły. Następnie ekspert analizowałby tkanki w laboratorium, szukając komórek rakowych. Przeprowadzenie biopsji nie oznaczało, że miał raka. To tylko oznaczało, że musieli się bliżej przyjrzeć.

Stan miał stoicki wyraz twarzy, ale w środku jego ciało było w zamieszaniu. Był oczywiście zaniepokojony swoimi prognozami. Ponadto, pomysł posiadania igły w jego prywatnych częściach sprawił, że był zdenerwowany. Wiedział, że biopsja jest konieczna. Wiedział, że to może uratować mu życie. Ale miał też inne pytania.

Na przykład, co by się stało z jego erekcją? Czy zabieg biopsji wpłynąłby na jego życie seksualne?

Wielu mężczyzn podziela obawy Stana. Lęk przed biopsją wystarczy, by sobie z nim poradzić, ale zastanawianie się nad erekcją po niej jest również trudne.

U niektórych mężczyzn występują zaburzenia erekcji (ED) przez pewien czas po wykonaniu biopsji gruczołu krokowego. Ale nie wszyscy tak robią. Przyjrzyjmy się bliżej temu tematowi.

Co się dzieje podczas biopsji gruczołu krokowego?

Jak wyjaśnił lekarz Stan, biopsja polega na usunięciu tkanki za pomocą specjalnej igły. Aby dokonać dokładnej analizy, lekarz usuwa kilka próbek z różnych obszarów prostaty. Następnie specjalista bada próbki pod mikroskopem, aby sprawdzić, czy nie ma raka.

Zazwyczaj biopsję gruczołu krokowego wykonuje się na jeden z trzech sposobów:

  • Przez odbyt. W przypadku biopsji przezrektalnej igła przechodzi przez odbyt (ostatnią część jelita grubego, która kończy się w odbycie). Jest to najbardziej powszechne podejście.
  • Przez cewkę moczową. Za pomocą malutkiej kamery lekarz usuwa tkankę przez rurkę, która przenosi nasienie i mocz z ciała.
  • Przez krocze. Lekarze stosujący metodę transperineal wykonują małe nacięcie w kroczu (obszar pomiędzy moszną a odbytem). Igłę przepuszcza się przez nacięcie w celu pobrania tkanki.

Czy potem będę miał problemy z erekcją?

Czy potem będę miał problemy z erekcją?

Możesz. Prostata jest otoczona przez wrażliwe nerwy ważne dla erekcji. Te nerwy trudno przeoczyć przy wkładaniu igły.

Czasami, to zależy od rodzaju biopsji, którą masz. W badaniu przeprowadzonym w 2015 r. w BJU International stwierdzono, że mężczyźni, u których wykonano biopsję przezrektalną, mogą mieć problemy z erekcją po 12 tygodniach od zabiegu, zwłaszcza jeśli mają ponad 60 lat.

Inne badanie z 2015 roku, opublikowane w International Journal of Impotence Research, wykazało, że mężczyźni mieli 5% zwiększone ryzyko wystąpienia erekcji po biopsji transpernealnej, ale w ciągu trzech do sześciu miesięcy erekcja poprawiła się.

Często problemy psychologiczne również przyczyniają się do wystąpienia SOR. Możliwe, że niepokój związany z biopsją lub depresją po rozpoznaniu raka może prowadzić do problemów z erekcją.

Jeśli po biopsji gruczołu krokowego ma Pan obawy dotyczące czynności erekcji, powinien Pan o nich poinformować swojego lekarza. Może on omówić rodzaje procedur, które są najlepsze dla Pana(i) sytuacji, a następnie omówić szanse wystąpienia SOR. Twój lekarz może również porozmawiać z Tobą o sposobach leczenia SOR, takich jak leki i urządzenia próżniowe. Możesz również zostać skierowany do doradcy, który może pomóc Tobie (i Twojemu partnerowi) w radzeniu sobie z obawami związanymi z SOR lub oczekującym na rozpoznanie raka.

Na naszej stronie znajduje się wiele informacji na temat raka prostaty. Wystarczy kliknąć ten link, aby dowiedzieć się więcej. Znajdziesz tu również obszerne informacje na temat SZK i jego leczenia.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz